Jaké týpky na vejšce potkáš?

Jaké týpky na vejšce potkáš?

Maturita už je jen rozmazaná vzpomínka, euforie z úspěšných přijímaček už taky odpadla a vracíte se do trpké reality, že nejdelší prázdniny života nevyhnutelně končí. A první rok na vysoké? Budete si připadat jako v úlu, se kterým se nemůže měřit ani pražský gympl. A potkáte v něm různá individua.

Veselý hipík

Ohrožený druh, převážně na ekonomických oborech, ale přesto na něj pravděpodobně narazíte hned v prvním semestru. Můžete se bavit o neviditelné ruce trhu, on však bude rozpustile štěbetat o pomoci chudým a hladovým, můžete ho pohřbít logickými argumenty a s ním to nehne ani o centimetr, protože vás odbyde větou: „Myslím, že to není správné.“ Nemá cenu ho přesvědčovat, zkuste proto využít jeho neomylný morální kompas a svým cynickým myšlenkám dodat hlubší smysl.

 

Metalista

Černé vlasy do půli zad ideálně doplněné plnovousem a sto variací na černé tričko, na kterém jen jeho souputníci odhalí metalové legendy, zbytkem světa překřtěné na zombie a šašky. Specifický zevnějšek tito pánové (dívky jen velmi zřídka) vynahrazují bystrou hlavou a specializacemi na netušená témata. Často dokáže přijít s originálními nápady, které ve školních projektech stoprocentně uplatníte a naženete na nich body – ovšem pod podmínkou, že tyto volnomyšlenkáře donutíte fungovat tehdy, kdy je třeba. Metalista totiž povinný termín chápe jen jako dobře míněné doporučení.

 

Servilní dříč

Poklidná atmosféra odpolední přednášky, monotónní výklad… a najednou ticho. To profesor položil otázku obecenstvu. Nikdo ji ani neslyšel, ale dříč už zvedá ruku a odpovídá k úlevě celého obecenstva. Není příliš chytrý, ale prospívá pozoruhodně dobře. Proč? Protože ho všichni znají jako snaživého studenta, který vše do puntíku plní, navštěvuje konzultace a tak nějak zanechá stopu, kamkoli vkročí. Pokud ho obsadíte do role organizátora, je vše v pořádku, ale jakmile ho necháte něco kontrolovat, zahází vás fakty, proč jste to vymysleli špatně.

 

Přirozený génius

Vypadá jako šedá myš. Ve skutečnosti pro něj platí spíše rčení tichá voda břehy mele. Dokáže se celé hodiny schovávat za notebookem a až nikdo nebude vědět, vysype z rukávu tu jedinou správnou odpověď, která by vás v životě nenapadla. Na testy se učí minimálně, buďte si však jistí, že za to nevděčí pouhému štěstí. Tenhle týpek se nikdy v životě neztratí, existuje však podstatné riziko, že narazíte na jeho nebezpečného dvojníka jménem…

 

Rizikový faktor

Vypadá, že má všechno na háku, tvrdí to do poslední minuty před zkouškou, ale balancuje na hraně propasti, což potkáte při prvním společném projektu. Odevzdání slíbí na čtvrteční dvě hodiny a jste rádi, když vám vůbec odepíše o den později. Některým exemplářům pomáhá denní buzerace a sekýrování, jiní si dokážou vyprosit speciální podmínky, jejich třetí podmnožina je odsouzená k opakování. Bohužel tento druh identifikujete vždycky až pozdě.

 

Pan podnikatel

Všichni přijdou do učebny v džínách, pan podnikatel jako jediný v saku. Vy nosíte batoh, on tašku přes rameno. Vždycky bude vystupovat o level výš, než ostatní. Někdy ho za to budete nenávidět a ťukat si na čelo, když bude učitele provokovat dotazy se spojující myšlenkou „Ale v praxi to tak nefunguje!“, až však dojde na organizaci, bude to on, kdo bude vyťukávat rytmus, protože se nesmíří s vágní domluvou ve stylu „večer se ještě domluvíme“.

 

Šašek

Komik se vyskytuje v každém kolektivu. Nebere si servítky, glosuje cokoli a dokáže vybruslit i z hodně ošemetných situací. I v přítomnosti šprýmaře se však mějte na pozoru, existují jeho dvě modifikace. První typ je jen rozpustilý vtipálek, který má rád humor a rád se směje, drží se víceméně slušného tónu a nemá sklony k jízlivosti. Nebezpečná mutace šaška už dokáže svůj ostrovtip mířit velmi účinně a dokáže vás dotlačit do situace, kdy raději kývnete, než abyste se stali terčem jeho zájmu.