Twister jako neproniknutelný p2p Twitter, vybudovaný pomocí elementů kódu BitTorrentu a měny BitCoin – NSA se může jít klouzat!

Miguel Freitas
Miguel Freitas

Brazilský inženýr Miguel Freitas se vydal na křížovou výpravu za bezpečnost osobní on-line komunikace. Umožnit mu to má jeho dítko Twister, využívající prvky bitTorrent protokolu a bitCoin zabezpečení.

Většina světových revolučních bouří – ať už se jedná o Arabské jaro, protesty v Brazílii nebo Turecku – měly společného jmenovatele. A tím nebylo nic jiného, než komunikace angažovaných účastníků na sociální síti Twitter.  Ta sloužila nejenom jako hlásná trouba pro organizaci demonstrací, ale v neposlední řadě jako objektivní médium pro ostatní veřejnost vzhledem k tomu, že v daných prostředích se na oficiální média nedá příliš spoléhat. 
 
Toto si uvědomil i brazilský inženýr Miguel Freitas, když v jeho zemi propukla revoluční bouře. Uvědomil si ovšem i druhý fakt: přestože komunitní tvorba obsahu na Twitteru zajišťuje jeho relativní objektivitu, dávat všechny informace jedné firmě nemusí být zárukou jejich bezpečí. 
 
To se mu potvrdilo při úniku přísně tajných dokumentů americké vlády prostřednictvím Edwarda Snowdena – bývalého spolupracovníka státní bezpečnostní agentury, jenž poukázal na masivní sledování toku komunikace na sociálních sítích právě vládními složkami. 
 
Freitas hned po provalení skandálu nevídaných rozměrů neváhal a pustil se do tvorby svého „bezpečnějšího Twitteru“. Ten nabízí svým uživatelům řadu výhod. Největší z nich je asi decentralizovaný systém celé sítě, jenž zamezí veškerým případným snahám třetí strany o jeho vypnutí. 
 
Ačkoliv může uživatel Twisteru posílat veřejné zprávy podobně jako na ostatních sociálních sítích, jeho soukromí v případě privátní konverzace je prakticky nenarušitelné. Nikdo nemá šanci se dozvědět vaši IP adresu, zda-li jste on-line nebo dokonce i koho na dané síti sledujete. To vše umožňuje komplikované šifrování, jenž využívá i LavaBit – nezávislá e-mailová služba, kterou do jejího ukončení v létě 20132 používal i Edward Snowden. 
 
Výčet použitých technologií nekončí – tvůrci se pro své dítko inspirovali i virtuální měnou BitCoin, respektive jejím protokolem, který využívá k ověřování autentičnosti jednotlivých uživatelských loginů. Výměna informací samotná pak probíhá pomocí protokolu BitTorrent. 
 
Freitas a jeho spolupracovník Lucas Leal dokončili zkušební verzi aplikace, která běží na Androidu, Linuxu a OSX. Tvůrčí duo zatím nemají v plánu vytvoření verze pro Windows nebo iPhone, ale protože kód je open source, porty na další operační systémy můžou brzy následovat. 
 
Vzato kolem a kolem, Twister se může stát revolucí v on-line komunikaci. Otázkou ovšem zůstává, zda-li si najde patřičně aktivní uživatelskou základnu, jenž je kruciální pro úspěch každé podobné sítě.