Kdo by se mi chtěl nabourat do počítače? Co by tam asi hledal? Nic tajného tam nemám. Něco podobného už jste si možná i vy samy řekli. 

Už od císařství Franze Josefa, alias Franty Pepy Jedničky prý má česká země prvotřídní vzdělání. Pak přijdete do školy a vaše paměť dostane brutální čočku. Nejdřív vyjmenovaná slova, násobilka, vzorečky, letopočty a ze slov o logickém uvažování a spojování si faktů do souvislostí zůstane jen ohlodaná mršina.


Sociální sítě jsou jako ústředí CIA při dni otevřených dveří. Zajímají nás, pobaví, zabijeme na nich spoustu času a občas litujeme toho, co jsme se dozvěděli. A stejně, jako nám Facebook infiltroval osobní život, začíná se roztahovat i do sféry školní a pracovní. Stačí jeden příspěvek a o malér je postaráno.


Maturita už je jen rozmazaná vzpomínka, euforie z úspěšných přijímaček už taky odpadla a vracíte se do trpké reality, že nejdelší prázdniny života nevyhnutelně končí. A první rok na vysoké? Budete si připadat jako v úlu, se kterým se nemůže měřit ani pražský gympl. A potkáte v něm různá individua.


IT má asi tak miliardu výhod a jedna z nejvýznamnějších je, že se této disciplíně můžete věnovat, i když nehodláte vytáhnout paty z domu. Studium za pomocí moderních technologií je trendy a jen zřídka na klasické přednášce informatiků uslyšíte nenáviděnou větu: „Schovejte si notebooky!“


Kluci na techniku a holky na humanitní obory? Zapomeňte na dogmata, kluci z IT vědí, že i na přednáškách se vyskytuje něžnější pohlaví. A že některé holky baví hrabat se v zdrojových kódech, udržovat webovky v chodu a blbnout ve Photoshopu se tak stává prázdnou bublinou, kterou za hlasitého mlasknutí propíchnout Czechitas.


Jedno zkouškové skončilo a už je za rohem další. Neustálé martyrium studia. Leckterý školáček byl rozemletý koloběhem učení se a stresu tak, že nedokázal ani nasávat další informace, ani usnout. Následující rady se hodí i pro noc před zkouškou, kdy vám nervy dělají z žaludku tělocvičnu.


Znáte je jako hudební hvězdy. Potkáváte je na internetu i v televizi, oslněné slávou a reflektory. „No jo, bohatí tatínci a troška talentu,“ řeknete si. Omyl, mnozí z nich tvrdě dřeli, aby získali vzdělání a popularita přišla sama od sebe.


Uč se, rosteš pro kriminál, vědomosti ti nikdo nevezme! Zní vám to povědomě? Říkají to všichni rodiče a zbavíte se toho snad až po první výplatě. Už tak často ale nedostanete radu, že práci můžete střídat a že toho využívá až polovina studentů. Schválně se zeptejte mámy a táty, jestli studovali to, co je teď živí…


Ráno vstát, uvařit si čaj, protáhnout se, přečíst si zprávy, nasnídat se, ohřát se ve sprše a teprve pak uvažovat o vydělávání peněz. Tak nějak by se dala popsat představa o ideální práci mladých, narozených v devadesátých letech. Mnohem více si cení osobní volnosti, organizace svého času a příjemnému pracovnímu prostředí. Tzv. home office ale není taková pohádka, jak zprvu vypadá a je třeba o něm uvažovat s nohama na zemi.


Jak vypadá přijímací rozhovor tuší asi každý. Někdo se na něj pilně připravuje studiem psychologických knížek, trénuje před zrcadlem neverbální komunikaci a učí se „správné“ odpovědi i na zákeřné otázky, jako „Které jsou vaše špatné vlastnosti?“


Švédsko je z pohledu Čecha země chladných hlav. Není proto důvod se divit, že výzkumná společnost Universum pochází právě odtamtud. Statistika je pro většinu studentů jen sbírka vzorečků a nutný předpoklad pro splnění základních předmětů, výsledky už jim tak cizí nebudou: každý si chce v životě najít dobré místo, práci, kde je skvělé se uchytit. Jak vypadá žebříček nejatraktivnějších zaměstnavatelů pro rok 2015?


Steve Jobs se přidá do dobré společnosti takových jmen jako jsou Ray Charles, Joe DiMaggio nebo Dwight Eidenhower.


Společnost stojící za největší sociální sítí na světě pokračuje ve své akviziční výpravě a odhodlala se ke svému dalšímu kroku – kecálek WhatsApp je jeho nejdražší koupí od akvizice Instagramu, která jej vyšla na 1 miliardu dolarů. 


Kevin Schofield, člověk, jenž byl v čele výzkumu společnosti Microsoft po dlouhých 17 let, se rozhodl opustit svoji dosavadní funkci. 


Brazilský inženýr Miguel Freitas se vydal na křížovou výpravu za bezpečnost osobní on-line komunikace. Umožnit mu to má jeho dítko Twister, využívající prvky bitTorrent protokolu a bitCoin zabezpečení.


Ředitel společnosti PayPal musel na svém Twitteru řešit kiks svého impéria tím, že vyjádřil podporu virtuální měně bitCoin. Ta se v budoucnu ovšem může stát jeho přímým konkurentem.


Společnost Amazon nesměle expanduje do vod maloobchodního prodeje pomocí plně automatizovaných pomocníků. Automaty nejenom ukazují možnou budoucnost interakce se zákazníkem, ale také plní patřičnou marketingovou funkci a upozorňují na společnost více, než by tak udělala přehnaná prezentace na veletrhu.


Satoshi Nakajima má za sebou architektonickou práci na takových projektech, jako byly Windows 95 a 98. V současnosti přichází s novým řešením, pro natáčení mobilních videí.

Představujete si počítačového specialistu jako zarostlého a pobledlého poustevníka v lese kabelů a elektrických obvodů? Jako někoho, kdo mimo své hájenství nevnímá ani roční období? Kdepak, my sami jsme ajťáci a třeba takové léto si umíme náležitě užít. Protože chceme kouzlo technologií předat i těm mladším - zatím třeba nerozhodnutým – studentům v celé jeho podobě, nesmímě opomenout i příjemné stránky naší práce.

Strana 1 z 2