>

Práce z domova? Pro generaci Y lákavá představa.

Steve Jobs se objeví na poštovních známkách USA v roce 2015

Ráno vstát, uvařit si čaj, protáhnout se, přečíst si zprávy, nasnídat se, ohřát se ve sprše a teprve pak uvažovat o vydělávání peněz. Tak nějak by se dala popsat představa o ideální práci mladých, narozených v devadesátých letech. Mnohem více si cení osobní volnosti, organizace svého času a příjemnému pracovnímu prostředí. Tzv. home office ale není taková pohádka, jak zprvu vypadá a je třeba o něm uvažovat s nohama na zemi.

Jak se k práci z domova dostat? Jednou z možností je získat job, který ani žádné „místo k vykonávání“ nemá. Typicky se jedná o kompletaci zásilek, nadepisování obálek, případně činnost redaktora či jiného spisovatele. Paradoxně ale home office není nijak samozřejmý pro práci s počítači – nástroje dálkové správy jsou sice mocné, ale rozhodně ne všespásné.

Bohužel podobně získaná práce z domova se pro spoustu studentů ukázala jako krokem do propasti. Lákavá nabídka postu finančního poradce podmíněná složením pojištění je jen jedním z možných úskalí a od firem na principu letadla je nejlepší utíkat okamžitě.

I když práci z domova získáte, není vyhráno. Máte sebekázeň? Je pro vás pracovní doba závazná? Nemáte tendence k prokrastinaci? Znáte vůbec studenta, který by se při tomto slově šibalsky neusmál a pravil, že se s ní velmi dobře zná? Právě disciplína Vás bude v domácí kanceláři trýznit pět dní v týdnu.

Mnohem rozumnější je proto zvolit kompromis a střídat práci z domova s osobními návštěvami pracoviště – udržíte si tak kontakt s kolegy a výsledky vaší práce vám nebudou připadat tak nehmatatelné, jako když je budete posílat anonymní adrese kdesi na druhém konci síťového kabelu.

© 2011 - 2021 IT PEOPLE. Všechna práva vyhrazena. Designed By JoomShaper | Jan Vrkota