>

Který studijní obor? Nešlápněte vedle!

Který studijní obor? Nešlápněte vedle!

Uč se, rosteš pro kriminál, vědomosti ti nikdo nevezme! Zní vám to povědomě? Říkají to všichni rodiče a zbavíte se toho snad až po první výplatě. Už tak často ale nedostanete radu, že práci můžete střídat a že toho využívá až polovina studentů. Schválně se zeptejte mámy a táty, jestli studovali to, co je teď živí…

Pojďme si to ale probrat postupně, ať máme co nejdřív období hledání za sebou a můžeme se věnovat pořádné kariéře. Otázka první a základní tedy zní: V čem vynikáte? Perfektní paměť? Jedničky z matematiky? Od mládí vás fascinovali doktoři a hltali jste učebnice z medicíny už na základce? Pak máte životní trasu nalinkovanou a můžete se hrdě zařadit mezi miniaturní zlomek specialistů.

Většina z nás ostatních ale byla poměrně univerzální. Žádné disciplíně nekralovali, nikde ale netrpěli výrazným hendikepem. Cestičku si nejsnáze prošlapete, když zjistíte, jaká vlastnost je vám nejbližší. Nemusí jít o obor, ale oblast, ve které se cítíte jako ryba ve vodě. Může to být logika, dedukce, empatie, ale i jemné manuální práce – využít se dá cokoli. Zjistit své kvality vám pomohou testy osobnostních předpokladů, které vám pomohou stoprocentně více, než jen doporučení kvízu jako: „Měl byste být detektiv.“

Jen co se chytíte v oblasti svého zájmu, máte prakticky vyhráno – stačí si vybrat odpovídající školu. Málokterý student třeba ví, jaké pracovní pozice se v oboru vůbec dají nalézt a zjistí to právě až na vysoké škole. Jak si ji vybrat? V poradenství se opakují ta samá slova: reputace, reference, publikující profesoři a podíl uplatnění studentů.

Praxe samozřejmě vypadá trošku jinak – do rovnice se započítává i blízkost k bydlišti, kamarádi ze střední, prostředí kolejí versus bydlení na privátě… Nakonec se zkrátka ukáže, že oni ambiciózní jedinci mířící za hranice jsou jen částí širokého spektra studentů a uchytit se může i ten, kdo nevytáhnul paty z místa narození. Tak si trošku věřte a když už se na „vejšku“ dostanete, vydržte, vyplatí se to!

© 2011 - 2020 IT PEOPLE. Všechna práva vyhrazena. Designed By JoomShaper | Jan Vrkota